خبرها و تازه های روز موسیقی و وبسایت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

جدول پخش اجراهای برخط ماه و نوا منتشر شد
به گزارش نای براساس جدول منتشرشده، ۱۲ گروه موسیقی در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک غربی در این برنامه حضور دارند‎.

گفتنی است با توجه به شرایط بیماری کرونا و محدودیت های حضور مخاطبان در سالن های اجرای موسیقی و به جهت همراهی با مصوبات ستاد ملی کرونا ، اجراهای این برنامه ها مجازی پخش می شود.

برهمین اساس، صفحات اینستاگرامی انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و هفدانگ به عنوان بسترهای پخش مجازی معرفی کرده و مخاطبان می توانند براساس زمانبندی مشخص شده در جدول، به صورت رایگان اجراها را مشاهده کنند.

این مجموعه از اجراها به صورت آنلاین توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و‌ حمایت دفتر موسیقی برگزار می شود.

این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا خواهد شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.

مجموعه کنسرت‌های آنلاین در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ۱۴۰۰ طبق جدول‌های اجرایی پخش خواهند شد.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

علی مرادخانی درگذشت

علی مرادخانی، معاون سابق هنری و مدیر موزه موسیقی صبح روز دوشنبه (۱۷ خردادماه 1400) درگذشت.

امین عارف‌نیا، از همکاران مرادخانی در وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی با ایسنا اظهار کرد که علی مرادخانی صبح روز دوشنبه  پس از تحمل دوره بیماری در بیمارستان خاتم‌الانبیا درگذشت. 

علی مرادخانی حدود یک ماه پیش به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا به مدت سه هفته در بیمارستان بستری شد و پس از یک هفته به دلیل عوارض ناشی از این بیماری بار دیگر راهی بیمارستان شد. او پس از تحمل چند روز بیماری در نهایت صبح روز دوشنبه دار فانی را وداع گفت. 

علی مرادخانی فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی از دانشگاه تهران بود. او پس از پایان تحصیلاتش، با حضور در شغل‌های مدیریتی فعالیت حرفه‌ای خود را ادامه داد که از آنها می‌توان به مدیریت تولید فیلم و عکس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت همکاری‌های سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت مرکز آموزش فیلمسازی، مدیر مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت موزه موسیقی اشاره کرد.

تاسیس خانه موسیقی ایران با همکاری هنرمندان موسیقی از دیگر اقدامات علی مرادخانی در دوران حیاتش محسوب می‌شد.


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان

فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، با اضافه شدن بخش آهنگسازی، در بخش‌های موسیقی نواحی ایران، موسیقی دستگاهی و موسیقی کلاسیک منتشر شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جشنوار پانزدهم ملی موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گستردۀ استادان موسیقی کشور به صورت مجازی و در چهار بخش «موسیقی دستگاهی ایران»، «موسیقی کلاسیک»، «موسیقی نواحی ایران» و «آهنگسازی» برگزار می‌شود.

در بخش «موسیقی دستگاهی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای اُبوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

امسال، بخش آهنگسازی با امکان استفاده از سازهای دستگاهی، نواحی و کلاسیک در قالب‌های دوئت، تریو و کوارتت به پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان اضافه شده است به طوری که متقاضیان با در نظر گرفتن سقف سنی 29 سال می توانند در این  بخش شرکت کنند.

جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در قالب سه گروه سنی «الف»، 15 تا 18 سال، (متولدین سال‌های 1382 تا 1385)، گروه سنی«ب»، 19 تا 23 سال، (متولدین سال‌های 1377 تا 1381) و گروه سنی «ج»، 24 تا 29 سال، (متولدین سال‌های 1371 تا 1376) برگزار می‌شود.

متقاضیانی که سن آنها از 15 سال کمتر است نیز، در صورت آمادگی و تمایل، می‌توانند آثار خود را برای بررسی در گروه سنی «الف»، با اجرای موارد مندرج ذیل گروه سنی «الف» در فراخوان ارسال کنند.

شرکت‌کنندگان می‌بایست رپرتوارِ مشخص‌شده را به صورت ویدئویی ضبط و از اول تیرماه تا پانزدهم مرداد 1400، همراه با فُرم ثبت‌نام و مدارکِ مندرج در فراخوان، از طریق سامانه بامک به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

پس از بررسی و ارزیابی آثار ارسالی توسط هیئت‌های داوری، اسامی منتخبین از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام می‌شود. با توجه به شیوع بیماری کرونا، پانزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان همانند سال گذشته به صورت مجازی برگزار می‌شود.

هرگونه تغییر احتمالی در روند برگزاری جشنواره از سوی روابط عمومی، سایت رسمی جشنواره به نشانی nfym.ir و صفحه رسمی اینستاگرام جشنواره nfym.iran اعلام خواهد شد.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می‌‌شود.


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

آلبوم موسیقی «صداها و پل‌ها» به آهنگسازی احسان مطوری با همراهی حدود ۱۰۰ موسیقیدان از سراسر جهان ساخته شده‌ است و در ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰ (۱۶ جولای ۲۰۲۱) منتشر خواهد شد.

احسان مطوری درباره آلبوم «صداها و پل‌ها» به ایسنا گفت: این پروژه با حضور علیرضا قربانی به عنوان خواننده اصلی و با همکاری حدود ۱۰۰ موزیسین، ۹ خواننده و در ۲۰ استودیو از سراسر دنیا با ساخت ۹ قطعه موسیقی به انجام رسیده است.

او درباره هدف ساخت این آلبوم گفت: من ساکن آمریکا هستم و در این کشور به غیر از مولانا و شاید تا حد کمی حافظ و سعدی هیچ کدام از شاعران ایرانی را نمی‌شناسند. زمانی که با هنرمندان اینجا معاشرت می‌کردم، تنها چیزی که از ایران می‌دانستند مولانا بود که البته افغان‌ها و ترک‌ها نیز مدعی هستند مولانا متعلق به آنها است.

مطوری اضافه کرد: در همان زمان پروژه‌ای را به نام «از رودکی تا منزوی» در ذهنم تعریف کردم که در نهایت به ساخت «آلبوم صداها و پل‌ها» منجر شد. برای انجام این پروژه، ابتدا شعرای غیرفارسی زبان هم عصر با شاعران منتخب فارسی زبان در پروژه صداها و پل ها را پیدا کردم و از نمونه تأثیرات اجتماعی جامعه‌ای که در آن زندگی کرده بوند، الهام گرفتم. به عنوان مثال مسائلی همانند مهاجرت، دلتنگی، از دست دادن، جنگ، شادی و غم و … را در نظر گرفتم. آنگاه نگاه دو شاعر در دو جغرافیا و فرهنگ متفاوت را برداشتم. برای مثال نگاه دو شاعر در ایران (فروغ) و آلمان (مارگوت بیکل) را درباره موضوعی مانند مهاجرت چه از جغرافیایی به جغرافیای دیگر و چه از انسانی به انسان دیگر را بررسی کردم. اشعار کنار هم قرار می گرفت و داستان جدیدی خلق می شد. حال، موسیقی بدون دریافت کوچکترین تاثیر از آن فرهنگ یا اقلیم خاص، می بایست بیانگر یه صدای ملودیک جهانی باشد. تا جایی که نتوانیم این موسیقی را به هیچ جایی از این دنیا نسبت بدهیم و حتی نتوانیم تشخیص بدهیم این موسیقی توسط آهنگساز ایرانی ساخته شده. اما بار اصلی بر دوش خوانندگان پروژه بود. آنها باید با ظرافتی خاص، هم در بیان احساس شخصی برگرفته از پروژه موفق می بودند و هم پیام و رسالت پروژه را به بهترین شکل ممکن در یک گفتگو دو زبانه، بیان می کردند.

این هنرمند تصریح کرد: به مرور که پیش رفتم، متوجه شدم که شاید این امر کمک کند که فرهنگ کشورم را که شامل موسیقی، هنر و هر آنچه که در ایران خلاصه می‌شود، در کنار فرهنگ‌های دیگر قرار دهم، به صورتی که این فرهنگ‌ها با هم معاشرت داشته باشند.

او درباره موسیقیدان‌هایی که در این پروژه حضور داشته‌اند، گفت: علیرضا قربانی خواننده اصلی این پروژه محسوب می‌شود. حدود صد موسیقدان در این پروژه کار کردند که ۲۰ نفر آنها ایرانی بودند و باقی همه غیرایرانی. از جمله موسیقیدان‌های مهم این پروژه می‌توان به بومبای جیشری اشاره کرد که نامزد جایزه اسکار بوده و در قطعه «جته ناهی دیبو» با آقای قربانی حضور داشته است. همچنین سیلیا وود اسمیت از جمله دیگر موزیسین مهمی است که در این پروژه حضور داشت و نامزد گرمی سال ۲۰۱۲ بوده است.

این آهنگساز اضافه کرد: مایک بلاک برنده جایزه گرمی و نوازنده ساز ویلن سل که با گروه سیلک رود به رهبری یویوما همکاری دارد، گرک الیس نوازنده سازهای کوبه‌ای، مصطفا اپیک اوقلو نوازنده باغلاما و نیتن اسکارن که برنده جایزه گرمی و نوازنده ویولا است، از دیگر موزیسین‌های مهم این پروژه هستند. به طور کلی در این پروژه پنج نفر برنده جایزه گرمی و پنج نفر هم نامزد جایزه گرمی و یک نفر نامزد ایزه اسکار حضور دارند.

مطوری در پایان گفت: تولید و آهنگسازی این پروژه به عهده خودم بود و تنظیم آن را به همراه همکارم علی منتظری به انجام رسانده‌ام. همچنین چیدمان و صدادهی ارکسترال آلبوم و اینکه چگونه به کار گرفتن موسیقی یک اقلیم بتواند در این پروژه همانند یک پل عمل کند و صفت‌های جهانی موسیقی را دارا باشد، از جمله ایده های مشترکی بود که با همفکری همکارانم در این پروژه به تصویر کشیدیم که میتوانید در این پروژه بشنوید. اما یکی از صفات اصلی و بارز این پروژه در همبستگی و صمیمیتی بود که تمامی موزیسین ها از ملیت های مختلف این پروژه داشتند و انگار پروژه را از آن خودشان می دانستند و برای موفقیت پروژه از هیچ تلاشی دریغ نمی کردند. فارق از جایگاه و تعارفات مرسوم در جهان موسیقی، همه یکی شدند و صدای واحدی را برای گسترش صلح و آرامش در جهان تولید کردند.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

فراخوان ارکستر ملی برای اجرای آثار آهنگسازان ایرانی
بنیاد رودکی در نظر دارد با هدف شناسایی و حمایت از آهنگسازان توانمند ایران تعدادی از آثار این هنرمندان را انتخاب کند و در برنامه سالانه ارکستر ملی ایران قرار دهد.


به گزارش سایت خانه موسیقی به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، این بنیاد بر آن است تا با پدید آوردن فرصت و امکان شناسایی آهنگسازان موسیقی ایرانی، نسبت به گردآوری آثار این آهنگسازان اقدام و پس از انجام ارزیابی‌های تخصصی توسط شورای هنری ارکستر ملی ایران، منتخب آثار را توسط این ارکستر اجرا و به علاقه‌مندان تقدیم کند.

براین مبنا فراخوان ارکستر ملی ایران برای اجرای آثار آهنگسازان ایرانی تهیه و از طریق پایگاه اینترنتی بنیاد رودکی به نشانی www.bonyadroudaki.com در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.