خبرها و تازه های روز موسیقی و وبسایت

10 اردیبهشت روز جهانی جز

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

10 اردیبهشت روز جهانی جز(سبک جاز)

روز 30 آوریل در سال 2011 میلادی به همت سازمان یونسکو به عنوان روز بین المللی جاز و با شعار دیپلماسی از طریق موسیقی نامگذاری شد. از سال 2011 تا به امروز این روز همه ساله در بسیاری از کشورها با برگزاری کنسرت و رویدادهایی مرتبط با موسیقی جشن گرفته می شود. هر ساله یکی از شهرهای دنیا نیز به عنوان میزبان رسمی روز بین المللی جز انتخاب می شود .
موسسه جاز هربی هانکوک (موسسه جاز Thelonious Monk سابق) یک سازمان غیر دولتی آمریکایی است و واحد اجرایی سازمان یونسکو به دبیری موسیقیدان شهیر جاز هربی هانکوک سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در گفتمان فرهنگی می باشد که امروزه بالغ بر 180 کشور در آن عضویت دارند و ساماندهی و میزبانی جشن این روز را بر عهده دارد.

روز جهانی جاز در شهر میزبان با یک کنسرت جهانی All-Star به اوج خود می رسد، و در آن تعداد زیادی از نوازندگان موسیقی جاز از سراسر جهان در یک رویداد مهم جهانی شرکت می کنند.

 در فرهنگ جاز، خصلت هایی انسانی چون پذیرش، احترام متقابل، روحیه همکاری گروهی و عدم تعصب بر عقاید شخصی بسیار برجسته است. خصوصیاتی که فراتر از محتوای موسیقی یا جغرافیای فرهنگی و بالطبع برای مردم تمام نقاط دنیا ملموس و قابل احترام است. همواره موسیقی را به عنوان هنر و پدیده ای شناخته ایم که زبانش جهانی است و شاید موسیقی جز یکی از مناسبترین نماینده های آن باشد.

برای ما ایرانیان که بخشی مهمی از فرهنگ بومی مان بر خونگرمی و میهمان نوازی استوار است و موسیقی مان به بداهه نوازی و به دنبال "آن" رفتن توجه دارد، شاید این خصایص برایمان قابل درک تر باشد.

بهرحال هدف روز بین المللی جاز، نزدیک کردن جوامع و اقوام گوناگون به یکدیگر، همزیستی توام با احترام متقابل و گفتمان سازنده علی رغم پذیرش تفاوت ها است. فارغ از اینکه آیا این روز تا چه حد بتواند در بلند مدت بر شعارهای خود استوار بماند، تسلیم نگرش های سیاسی نشود و توسط مناسبات اقتصادی و تجاری مصادره نگردد، اما نباید انکار کرد که هدف اولیه آن قابل احترام بوده و می تواند در روزگاری که "دیگران هراسی" و "برخورد تمدن ها" به جریانی غالب تبدیل شده و جان آدمی بی ارزش تر از همیشه، به جنبشی صلح طلب مبدل شود که زبان موسیقی را برای گفتمان انتخاب می کند و هدف آن نه نابودی، بلکه سازندگی است.