خبرها و تازه های روز موسیقی و وبسایت

اعطای نشان استاد ابوالحسن خان صبا به تقی ضرابی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نشان استاد ابوالحسن خان صبا به تقی ضرابی، مدرس پیشکسوت هنرستان موسیقی همزمان با روز معلم ۱۲ اردیبهشت ماه اعطا می شود.


به گزارش سایت خانه موسیقی به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، نشان استاد ابوhلحسن خان صبا در رشته موسیقی به تقی ضرابی، هنرمند و هنرآموز اعطا می شود.


با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت موارد بهداشتی، این برنامه با حضور معدود مسئولان معاونت هنری، یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در هنرستان موسیقی دختران برگزار می شود و میزبانی و همراهی هنرمندان و علاقه مندان در این شرایط ممکن نیست.


نشان استاد ابوالحسن خان صبا و استاد عیسی خان بهادری به منظور پاسداشت معلمان هنر و هنرآموزان منتخب هنرستان های هنرهای زیبا و موسیقی، از سوی دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت امور هنری به نام این دو هنرمند شاخص هنرهای تجسمی و موسیقی که چند دهه در عرصه آموزش هنر خدمت کرده اند، طراحی و برنامه ریزی شده و نخستین دوره این نشان ۱۲ اردیبهشت ماه اعطا می شود.


تقی ضرابی متولد ۱۳۱۷ تهران آهنگساز، رهبرارکستر، مدرس هنرستان و دانشگاه است. تقی ضرابی پس از ورود به هنرستان موسیقی با رتبه شاگرد ممتاز موفق به اخذ دیپلم موسیقی شد. او در آزمون ورودی هنرستان عالی موسیقی نیز رتبه اول را کسب نمود و به رشته آهنگسازی و رهبری راه یافت و از محضر اساتیدی همچون آقایان یوسف یوسف زاده، مصطفی کسروی، هوشنگ استوار، حسن راد مرد، حشمت سنجری و حسین ناصحی همچنین کادتس از کشور آلمان بهره برد. در سال ۱۳۴۳ به منظور پروژه رهبری ارکستر، اورتور اپرای نیروی سرنوشت اثر جوزپه وردی را با ارکستر سمفونیک تهران در تالار فرهنگ اجرا نمود و در این دوره نیز با رتبه اول فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی شد.


وی در سال ۱۳۵۷ جهت ادامه تحصیل و گذراندن دوره‌های تکمیلی رهبری ارکستر به دانشکده موسیقی رویال مارین در انگلستان رفته و پس از دریافت مدرک Bandmaster و اجرای چند کنسرت در انگلستان، به آکادمی سلطنتی موسیقی راه یافت و در آنجا موفق به اخذ مدرک رهبر موسیقی گردید.


تقی ضرابی در سال ۱۳۸۲ موفق به دریافت نشان درجه یک (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او از سال ۱۳۵۹ مشغول تدریس در مراکز فرهنگی متعدد است. به عنوان نمونه می‌توان به این موارد اشاره کرد: تدریس ساز شناسی ، رهبری ارکستر موسیقی کلاسیک و نوازندگی باسون در هنرستان موسیقی پسران و دختران، تدریس ارکستراسیون، هارمونی، ساز تخصصی "باسون" و رهبری ارکستر در مرکز علمی - کاربردی موسیقی، دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشکده موسیقی سوره.

تقی ضرابی هم اکنون رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره کانون آهنگسازان این نهاد است.